Klassik ta'rifda aytilishicha, ushbu yo'nalish bilvosita reklama turlarini o'z ichiga oladi - bu jami "chiziq ostidagi" rejalar va hisoblarda aks etadi.
An'anaviy to'g'ridan-to'g'ri xabarlar o'rniga BTL quyidagi formatlarga murojaat qiladi:
-POS materiallari;
- Aktsiyalar va maxsus takliflar, sodiqlik dasturlari;
-Virusli marketing;
-Xilma-xil biznes tadbirlari;
- Kengaytirilgan reallik texnologiyalari;
- Yuborishlar.
Umuman olganda, BTL marketingi ommaviy bo'lmagan ommaviy axborot vositalari faoliyati bilan bog'liq. Kontseptsiya bunday tadbirlarga reklama agentliklari komissiyalari jalb qilinmasligi ta'kidlanganda paydo bo'ldi. Shuning uchun xarajatlar agentlik mijozga taqdim etgan schyot-fakturadagi "chiziq ostidadir".
BTL reklamasining maqsadi iste'molchiga mahsulot, uning xususiyatlari va xususiyatlari haqida ma'lumotni etkazish, potentsial iste'molchini sotishning yakuniy bosqichida sotib olishga ishontirishdir. Iste'molchi mahsulotga bo'lgan ehtiyojni mustaqil anglashi va uni sotib olish to'g'risida qaror qabul qilishi kerak, unga hech narsa bosilmasligi kerak.
BTL reklama kompaniyaga quyidagi vazifalarni hal qilishga imkon beradi:
- ATL reklamalarining ta'sirini kuchaytirish;
- yangi xaridorlarni jalb qilish;
- yangi mahsulotga iste'molchilar e'tiborini jalb qilish;
- Raqobatchilardan farqlash;
- narxlarni o'zgartirmasdan narx siyosatini to'g'irlash;
- tashkilotning ijobiy imidjini shakllantirish;
- xaridorni sotishning yakuniy bosqichida sotib olishga undash.
Bugungi kunda BTL reklamasi marketingda mustaqil yo'nalishga aylandi. Uning arsenalida juda ko'p turli xil vazifalarni hal qilishga qaratilgan ko'plab vositalar mavjud. Keling, ularning har birini ko'rib chiqaylik.
BTL reklama vositalari
Maxsus tadbirlar
Maxsus tadbirlar (masalan, ko'rgazmalar, ta'mlar, xayriya tadbirlari) - bu BTL reklamasi asosan imij reklamasiga taalluqlidir. Kompaniya faoliyati to'g'risida potentsial iste'molchilar ongida ma'lum birlashmalarni shakllantirishga imkon beradi.
Iste'molchilarga mo'ljallangan sotuvlar
Ushbu BTL reklama vositasi quyidagilarni o'z ichiga oladi:
- Ham virtual, ham real fazoda musobaqalar;
- chegirmalar, sotish, bir xil narxda ko'proq hajm;
-Siz sotib olgan narsangiz;
-Sodiqlik dasturlari, masalan, klub kartalari.
Savdo vositachilariga yo'naltirilgan reklama
Buning uchun siz quyidagilardan foydalanishingiz mumkin:
Katta hajmdagi xaridlar uchun chegirmalar.
-Funktsional chegirma
Doimiy xaridlar uchun chegirmalar.
- Mavsumiy chegirmalar
To'g'ridan-to'g'ri marketing
-Qabul pochta
Kataloglar bo'yicha sotish
-Telemarketing
Reklama mahsulotlarini tarqatish
Reklama mahsulotlari va namunalarini tarqatish (shu jumladan bosma varaqalar).
Ushbu BTL marketing vositasi ham iste'molchi bilan bevosita aloqa qilish bilan bog'liq. Biroq, reklama tadbirlarida reklama beruvchilar maqsadli auditoriya bilan bog'lanishadi.
Savdo
Merchandising - bu tovarlarni ma'lum bir tarzda namoyish qilish. Ushbu vosita raqobatbardosh bozorda juda muhimdir. Agar sizning mahsulotingiz bilan birga do'kon javonlarida yana bir nechta tovar belgilari bo'lsa, unda "qo'l uzunligi" zonasini egallash juda muhimdir.

Классическое определение говорит о том, что в это направление входят непрямые виды рекламы — то, что в планах и счетах отражается «ниже линии» итога.
Вместо традиционных прямых месседжей BTL прибегает к следующим форматам:
-POS-материалы;
-Акции и спецпредложения, программы лояльности;
-Вирусный маркетинг;
-Разнообразные деловые мероприятия;
-Технологии дополненной реальности;
-Рассылки.
В целом, BTL маркетинг связан с активностями, не относящимися к масс-медиа. Понятие зародилось, когда было отмечено, что подобные мероприятия непредполагают комиссии рекламного агентства. Именно поэтому расходы оказываются «ниже линии» в счёте, который агентство выставляет заказчику.
Цель BTL-рекламы – донести до потребителя информацию о продукте, его свойствах и характеристиках, склонить потенциального потребителя к покупке на конечном этапе продажи. Потребитель должен самостоятельно осознать потребность в продукте и принять решение о его приобретении, на него ничего не должно давить.
BTL-реклама позволяет решить компании следующие задачи:
-Усилить действие ATL-рекламы;
-Привлечь новых покупателей;
-Привлечь внимание потребителей к новому продукту;
-Дифференцироваться от конкурентов;
-Скорректировать ценовую политику без изменения цены;
-Сформировать благоприятный имидж организации;
-Склонить покупателя к покупке на конечном этапе продажи.
Сегодня BTL-реклама переросла в самостоятельное направление в маркетинге. В его арсенале довольно большое количество инструментов, которые направлены на решение самых разнообразных задач. Рассмотрим каждую из них.
Инструменты BTL-рекламы
Специальные мероприятия
Специальные мероприятия (например, выставки, дегустации, благотворительные мероприятия) – данный вид BTL-рекламы относится по большей мере к имиджевой рекламе. Она позволяет сформировать в умах потенциальных потребителей определенные ассоциации по поводу деятельности компании.
Стимулирование сбыта, направленное на потребителей
К данному инструменту BTL-рекламы можно отнести:
-Конкурсы как в виртуальном, так и в реальном пространстве;
-Скидки, распродажи, больший объем по той же цене;
-Подарки за покупку;
-Программы лояльности, например, клубные карты.
Стимулирование сбыта, направленное на посредников
Для этого можно использовать:
-Скидки за большой объем закупки.
-Функциональная скидка
-Скидки за постоянные закупки.
-Сезонные скидки Прямой маркетинг
-Прямая почтовая рассылка
-Торговля по каталогам
-Телемаркетинг
Распространение промо-продукции
Распространение промо-продукции и пробников (в том числе печатных листовок).
Данный инструмент BTL-маркетинга также связан с непосредственным контактом с потребителем. Однако, в случае с промо, контактировать с целевой аудиторией будет промоутер.
Мерчендайзинг
Мерчендайзинг – выкладка товара определенным образом. Данный инструмент очень важен при условии высокой конкуренции на рынке. Если наряду с вашим продуктом на полке магазина будет лежать еще несколько марок, то занять зону “вытянутой руки” очень важно.