Raqamli marketing - bu nima?
Ingliz tilidan tarjima qilingan, raqamli (raqamli) raqamli. Shunga ko'ra, raqamli va marketing raqamli marketingdir. Ya'ni, barcha mumkin bo'lgan raqamli kanallar - ijtimoiy tarmoqlar, Internet, elektron pochta xabarlari, kontekstli reklama, kontent marketingi va boshqalardan foydalangan holda brendni ilgari surish va mijozlarni jalb qilish, shuningdek, xaridorlarni oflayn muhitdan jalb qilishga yordam beradigan boshqa vositalardan foydalanadi - sms, telefonlardagi mobil ilovalar. Bir so'z bilan aytganda, bu har xil marketing turlaridan (onlayn + oflayn) foydalangan holda mahsulot yoki xizmatni keng qamrovli reklama qilishdir.
Raqamli marketingning afzalliklari
- Kengroq maqsadli auditoriya bilan ishlash uchun
- Qisqa vaqt ichida potentsial mijozlarning ko'proq soniga ma'lumot etkazish
- Tomoshabinlarga juda katta ta'sir
- Mijozlar haqida brend xabardorligini va unga sodiqlikni oshirish
- Marketing kampaniyasi natijalarini oshkora o'lchash va real vaqt rejimida tuzatish kiritish
- An'anaviy reklama bilan solishtirganda kam xarajat.
Internetning o'zida quyidagi raqamli marketingni reklama qilish vositalari mashhur:
SEO - bu Google yoki boshqa har qanday qidiruv tizimidagi qidiruv natijalarida sizning manbangizni ko'paytirish bo'yicha ishlar to'plami.
Pulli reklama - AdWords, Bing, Facebook, tizer tizimlari yoki boshqa har qanday vositalar orqali o'z xabarlaringizni uchinchi tomon manbalarida namoyish etish uchun to'lash.
SMM - Facebook, Tik-Tok, Instagram, Youtube va boshqa tizimlarda sahifalaringiz va tarkiblaringizni targ'ib qiluvchi ijtimoiy tarmoqlarda ishlash. Ijtimoiy media virusli marketing uchun asosiy tarqatish kanalidir.
Elektron pochta marketingi - o'z va hamkorlaringizga elektron pochta orqali xat yuborish.
Kontent marketingi - istalgan xabarni turli xil tarkiblar orqali tarqatish: rasmlar, videolar, o'quv kitoblari, onlayn testlar va boshqalar. Reklama uchun ko'pincha uchinchi tomon manbalari ishlatiladi: Youtube, Pinterest, Soundcloud va boshqalar.
PR / ORM yo'nalishi - onlayn obro'sini yaratish va boshqarish. Forumlar, sharhlash saytlari, yig'uvchilar, fikrlar rahbarlari va boshqalar bilan ishlash.
Chatbotlar - bu messenjerlarda ishlaydigan telegrammalar, facebook, slack va boshqa dasturlar. Ko'pincha asosiy vazifa - foydalanuvchiga ma'lumot topishga yordam berish yoki odatiy vazifalarni avtomatlashtirish.
Boshqa raqamli vositalarga misollar
SMS / MMS / Bluetooth / boshqa bildirishnomalar - foydalanuvchiga ma'lumot etkazishda muqobil kanallardan foydalanish.
Smart Things-dagi ma'lumotli xabarlar - foydalanuvchi bilan o'zaro aloqada bo'lish uchun aqlli narsalar displeylaridan foydalanish.
Raqamli vitrinalar, jihozlash xonalari, aqlli aravalar va boshqalar. - foydalanuvchiga ma'lumot etkazish yoki yordam berish uchun raqamli ekranlar va sensorlardan foydalanish.
Avtomatik ovozli / video xabarlar - masalan, bankdan yoki javob berish mashinasidan qo'ng'iroq qiladigan bot.

Digital-маркетинг — что это такое?
В переводе с английского языка digital (диджитал) — это цифровой. Соответственно, digital и маркетинг — это цифровой маркетинг. То есть продвижение бренда и привлечение клиентов с помощью всех возможных цифровых каналов — социальные сети, интернет, e-mail рассылка, контекстная реклама, контент-маркетинг и т. д. Также в нем используются другие инструменты, помогающие привлекать клиентов из оффлайн-среды — смс, мобильные приложения на телефонах. Одним словом, это комплексное продвижение продукта или услуги с помощью разных видов маркетинга (онлайн+оффлайн).
Преимущества digital-маркетинга
-Налаживания взаимодействия с более широкой целевой аудиторией
-Донесение информации до большего числа потенциальных клиентов за короткие сроки
-Более мощное воздействие на аудиторию
-Повышение узнаваемости бренда и лояльности к нему со стороны клиентов
-Прозрачность измерения результатов маркетинговой кампании и возможность вносить корректировки в режиме реального времени
-Меньшие затраты по сравнению с традиционной рекламой.
В самом интернете, популярны следующие инструменты продвижения в digital маркетинге:
SEO — комплекс работ по поднятию своего ресурса в поисковой выдаче Google или любой другой поисковой системы.
Платная реклама — Оплата за показ вашего сообщения на сторонних ресурсах через AdWords, Bing, Facebook, тизерную систему или любой другую.
SMM — работа в социальных сетях, продвижение своих страниц и контента в Facebook, Tik-Tok, Instagram, Youtube и многих других системах. Социальные сети являются основным каналом распространения для вирусного маркетинга.
Email маркетинг — рассылки писем по своим и партнерским базам.
Контент -маркетинг — продвижение необходимого сообщения через разные виды контента: картинки, видео, образовательные книги, онлайн тесты и т.д. Часто для продвижения используются сторонние ресурсы: Youtube, Pinterest, Soundcloud и т.д.
PR/ORM направление — создание и управление репутацией в интернете. Работа с форумами, сайтами обзоров, агрегаторами, лидерами мнений и т.д.
Чат-боты — программы для работы в мессенджерах телеграм, facebook, slack и других. Часто основная задача, помочь пользователю в поиске информации или автоматизация рутинных задач.
Примеры другие digital инструментов
SMS/MMS/Bluetooth/другие уведомления — использование альтернативных каналов донесения информации для пользователя.
Информационные сообщения в Smart вещах — использование дисплеев умных вещей для взаимодействия с пользователем.
Digital витрины, примерочные, умные тележки и т.д. — использование цифровых экранов и датчиков для донесения информации или помощи пользователю.
Автоматизированные голосовые/ Video сообщения — пример, бот который вам звонит с банка или автоответчик.