Qanday qilib veb-saytlarni yaratishni o'rganish kerak?
Agar siz jiddiy ravishda veb-saytlar yaratishga qaror qilgan bo'lsangiz, lekin qayerdan boshlashni bilmasangiz, demak siz to'g'ri joyga keldingiz. Bugun biz saytlarni yaratishning qaysi usullari, qaysi biri eng sodda va umuman qayerda mavzu bo'yicha foydali va haqiqatan kerakli bilimlarni olishingiz mumkinligini tahlil qilamiz. Shunday qilib, keling, fikrga to'xtalamiz.
Veb-saytlarni yaratishning asosiy usullari Onlayn manbalarni yaratishning ko'plab usullari mavjud, ammo biz eng sodda va eng mashhur to'rttasini to'pladik:
1. dasturlash orqali;
2. vizual muharrirdan foydalanish;
3. xizmatlar va konstruktorlardan foydalanish;
4. CMS dvigatelida.
Endi har bir usul haqida batafsilroq ma'lumot.
1. Dasturlash tilida veb-sayt yaratish Ushbu usul HTML (sayt "skelet" ini gipermatnli belgilash) va CSS (loyihaning ko'rinishini belgilaydigan belgilash tili) sohasida bilimlarni talab qiladi. Animatsion veb-sayt yaratish uchun PHP-dagi ko'nikmalar ham foydalidir. Va JavaScript-ni bilish manbani diversifikatsiya qilishga va uni yanada jozibador qilishga yordam beradi.
2. Vizual muharriri yordamida veb-saytni loyihalashtirish Ushbu usuldan foydalanganda sizga maxsus ko'nikmalarga ega bo'lishingiz shart emas. Veb-sayt yaratish uchun sizga qandaydir ingl. Tahrirlovchini yuklab olishingiz kerak. Shu bilan bir qatorda, bu Dreamweaver bo'lishi mumkin. Unda siz kelajakdagi sayt ko'rinishini osongina va sodda qilib tanlashingiz mumkin. Manba kodi bilan ishlashga deyarli hojat yo'q.
3. Maxsus xizmat yoki konstruktor yordamida veb-saytlarni ishlab chiqish. Yangi boshlanuvchilar uchun ajoyib imkoniyat. Masalan, bizda Ucraft-da sizning didingizni rivojlantirishga va birinchi portfelingizni yaratishga yordam beradigan bir necha o'nlab tayyor andozalar mavjud. Veb-sayt yaratish uchun siz ro'yxatdan o'tishingiz va assortimentdan tayyor shablonni tanlashingiz kerak. Keyin siz saytning ko'rinishini o'zgartirib, har bir element bilan ishlashingiz mumkin. Hammasi nihoyatda sodda, saytga domen nomi beriladi va xosting qidirishning hojati yo'q.
4. CMS dvigatelida veb-sayt qurilishi CMS - bu kontentni boshqarish tizimi. Ular ham pullik, ham bepul bo'lishi mumkin. Eng mashhur va ishlatilgan tizim - bu WordPress. Xizmat bepul va ulardan foydalanish juda oson.
Agar siz ushbu usulni tanlasangiz, shuni yodda tutingki, dasturlash qobiliyatisiz rivojlanish va davom etish deyarli mumkin emas.
Veb-sayt yaratish uchun qaysi usulni tanlash kerak? Agar siz allaqachon saytlarni o'z-o'zini yaratish mavzusi bilan qiziqsangiz, ehtimol siz Html, Joomla, Adobe Muse va hk kabi nomlarni uchratgansiz. Shuning uchun ularni unutishingizni tavsiya qilamiz. Hech bo'lmaganda birinchi marta.
Siz endi endi tushuna boshlaysiz va barcha murakkabliklarni birdaniga o'rganishga hojat yo'q: saytni tuzish, matnli materiallar yozish, vizual dizayn, dizayn, maket, tahlil va boshqa ko'p narsalar. Sizga osonroq yo'lni tanlashni maslahat beramiz - konstruktor yordamida veb-sayt yaratish.
Veb-saytni rivojlantirish bo'yicha bilimlarni qaerdan olish mumkin?
1. YouTube-dagi videofilmlardan, Internetdagi maqolalardan va kitoblardan o'z-o'zini tarbiyalash Ushbu usul juda ko'pchilik yangi faoliyat bilan tanishayotganda qo'llaniladi. Ammo bu, ehtimol, eng qiyin, ko'p vaqt talab qiladigan va har doim ham samarali bo'lmagan usullardan biridir. Haqiqat shundaki, qidiruv natijalari ko'pincha allaqachon eskirgan materiallarga duch keladi va u erda tegishli va foydali ma'lumotlarni olish qiyin bo'lishi mumkin. Shuning uchun tanlab oling, nashr etilgan sanaga qarang, mavzu bo'yicha eng so'nggi maqolalarni qidiring.
2. Bizning fikrimizcha, eng samarali, sodda va nisbatan arzon usul. Axborot allaqachon aniq tuzilgan, eng foydali va kerakli ma'lumotlar tanlangan, ko'pincha muallif tomonidan amalda tasdiqlangan ko'plab amaliy maslahatlar va tavsiyalar mavjud. Bundan tashqari, video darsliklar deyarli har doim aniq misollar bilan shug'ullanadi, shuning uchun uni aniqlash qiyin emas.
3. Onlayn maktab, shaxsiy kurator, murabbiy Agar siz barcha nuanslarni sinchkovlik bilan o'rganishni va doimo mutaxassis nazorati ostida bo'lishni istasangiz, unda sizga ushbu o'qitish uslubida qolishingizni maslahat beramiz.Veb-sayt qurilishida pul ishlashni qanday boshlash kerak? Faqat ushbu ko'rsatmalarga amal qiling:
1. Shaxsiy veb-sayt yarating Birinchidan, bu sizning portfelingizdagi +1 ish, ikkinchidan, siz etiksiz poyabzal bo'lishni xohlamaysiz, shunday emasmi? Mumkin bo'lgan xizmatlar, xizmatlarning namoyishi va boshqalar ko'rsatilgan holda o'zingizning onlayn-manbangiz bo'lishi kerak.
2. Do'stlarga o'z xizmatlaringizni taklif qiling Birinchi marta tajriba va portfel uchun bepul ishlashingiz mumkin. Shubhasiz do'stlaringiz orasida veb-saytga muhtoj bo'lgan biron bir kishi bor: musiqiy guruh, ishbilarmon, jamoat tashkilotining a'zosi yoki boshqa biron bir kishi. Ularga onlayn vakolatxonada yordam bering, ushbu saytda muallifligingizni ko'rsating, ushbu ishni portfelingizga qo'shing.
3. Doimiy rivojlanib boravering. Konstruktorlarni suvda baliq kabi suzib yurishingiz bilanoq, keyingi bosqichga o'ting. Shablonlarni o'zingiz sozlashingiz va noyob veb-sayt dizayni yaratish uchun tartib mavzusiga sho'ng'ing. Keyin dasturlash tilini, xususan PHP va JavaScript-ni o'rganishni boshlang. Shundan so'ng, siz asta-sekin kattaroq va jiddiy mijozlar bilan hamkorlikni boshlashingiz mumkin bo'ladi.
Mijozlarni qanday jalb qilish kerak? Haqiqatan ham ishlaydigan ba'zi ko'rsatmalar:
1. Aksariyat mijozlar birinchi navbatda tashqi komponentga qarashadi. Ular texnik nuanslarni yaxshi bilishmaydi, shuning uchun ingl. Ammo qulaylik zarariga emas, albatta! Chiroyli saytlar tezroq sotiladi.
2. Agar buyurtma uchun ibtidoiy (shablon) dizayndagi sayt kerak bo'lsa, javobda darhol mumkin bo'lgan variantlarni ko'rsating. Sizni qiziqtirishi ehtimoldan yiroq. Agar iloji bo'lsa, mijozning tanlovi bo'lishi uchun birdaniga bir nechta variantni taklif eting.
3. Siz yaratgan saytlarning pastki qismida ismingizni kiriting va shaxsiy saytingiz / ijtimoiy tarmoqlarga havolangizni kiriting. Asosiysi, bu lahzani mijoz bilan kelishib olish kerak, shunda hech qanday tushunmovchiliklar bo'lmaydi. Ko'pincha, mijoz bunga qarshi emas, bu odatiy amaliyotdir.
4. Mijozlaringizdan sharhlaringizni so'rab, ularni shaxsiy veb-saytingizga joylashtiring. Asosiysi, soxta izohlarni joylashtirmaslik. Halol tavsiyalar yangi mijozlarning e'tiborini tortadi.
Agar siz veb-saytlar qurishni boshlashga qaror qilsangiz, biz sizga asosiy tavsiyani bermoqchimiz: ko'proq mashq qiling. Biron bir noto'g'ri ishni qilishdan qo'rqmang - etarli emasligidan qo'rqing. Faqat o'zingiz ustida, xatolar ustida muntazam ishlash didni, tezlikni va muhim ko'nikmalarni rivojlantiradi. Omad!

Как научиться создавать сайты?
Если вы всерьез решили заняться созданием сайтов, но не знаете, с чего начать, то вы зашли по адресу. Сегодня разберем, какие есть способы создания сайтов, какой из них самый простой и где вообще можно почерпнуть полезные и действительно нужные знания по теме. Итак, ближе к делу.
Основные методы создания сайтов Существует большое количество способов создания онлайн-ресурсов, но мы собрали четыре наиболее простых и популярных:
- при помощи программирования;
- с применением визуального редактора;
- при помощи сервисов и конструкторов;
- на CMS движке.
Теперь детальнее о каждом методе.
- Создание сайта на языке программирования Этот способ подразумевает наличие знаний в сфере HTML (гипертекстовая разметка «скелета» сайта) и CSS (язык разметки, задающий внешний вид проекта). Для создания анимированного сайта пригодятся еще навыки в языке PHP. А знание javascript поможет разнообразить ресурс и сделать его более привлекательным.
- Конструирование сайта при помощи визуального редактора При использовании этого метода вам не нужно иметь особые навыки. Чтобы создать сайт, достаточно скачать какой-то визуальный редактор. Как вариант, это может быть Dreamweaver. В нем можно легко и просто выбрать внешний вид будущего сайта. Работать с исходным кодом практически не придется.
- Создание сайта с помощью специального сервиса или конструктора Отличный вариант для начинающих. Например, у нас на Ucraftесть несколько десятков готовых шаблонов, которые помогут развить вкус и сделать свое первое портфолио. Чтобы создать сайт, достаточно просто зарегистрироваться и выбрать готовый шаблон из ассортимента. Далее можно работать с каждым элементом, видоизменяя внешний вид сайта. Все предельно просто, сайту будет дано доменное имя и вам не нужно будет искать хостинг.
- Конструирование сайта на CMS движке CMS – это система по управлению контентом. Они бывают как платные, так и бесплатные. Самой популярной и используемой системой является WordPress. Сервис бесплатный и очень простой в использовании.
Если будете выбирать этот метод, имейте в виду, что развиваться и двигаться дальше без навыков в программировании практически невозможно.
Какой метод выбрать для создания сайта? Если вы уже интересовались темой самостоятельного создания сайтов, то наверняка встречались с такими названиями, как Html, Joomla, Adobe Muse и т.д. Так вот мы вам рекомендуем о них забыть. По крайней мере, на первое время.
Вы сейчас только начинаете разбираться и совсем нет необходимости учиться сразу всем премудростям: структурированию сайта, написанию текстовых материалов, визуальному оформлению, дизайну, верстке, аналитике и многому другому. Предлагаем вам выбрать более простой способ – создание сайта при помощи конструктора.
Где получить знания по созданию сайтов?
- Самообразование по видео на YouTube, статьям в интернете и книгам Этот способ используют очень многие, когда только знакомятся с каким-то видом деятельности. Но это, пожалуй, один из самых трудных, длительных и не всегда результативных методов. Дело в том, что в поисковой выдаче часто попадаются материалы, которые уже изрядно устарели и получить там актуальную и полезную информацию бывает сложно. Так что будьте избирательны, смотрите на дату публикации, ищите самые свежие статьи по теме.
- Обучение на курсах На наш взгляд, наиболее эффективный, простой и относительно недорогой способ. Информация уже четко структурирована, отобрана наиболее полезная и актуальная информация, часто бывает много практических советов и рекомендаций, проверенных автором на практике. Кроме того, в видеоуроках практически всегда разбираются конкретные примеры, так что разобраться не составит труда.
- Онлайн-школа, личный куратор, коуч Если вам хочется досконально изучить все нюансы и все время быть под контролем специалиста, то советуем остановиться на этом методе обучения.
Как начать зарабатывать на конструировании сайтов? Просто следуйте этим рекомендациям:
- Создайте личный сайт Во-первых, это +1 работа в ваше портфолио, а во-вторых, вы же не хотите быть сапожником без сапог? У вас должен быть свой онлайн-ресурс с указанием возможных услуг, демонстрацией услуг и т.д
- Предложите свои услуги друзьям Первое время можно работать бесплатно ради опыта и портфолио. Наверняка среди ваших знакомых есть кто-то, кому необходим сайт: музыкальная группа, бизнесмен, член общественной организации или кто-либо еще. Помогите им с представительством в интернете, укажите свое авторство на этом сайте, добавьте эту работу в свое портфолио.
- Постоянно развивайтесь Не останавливайтесь на достигнутом. Как только сможете ориентироваться в конструкторах как рыба в воде, переходите на следующий этап. Погрузитесь в тему верстки, чтобы самостоятельно изменять шаблоны и создавать уникальный дизайн сайта. Далее приступайте к изучению языка программирования, в частности, PHP и JavaScript. После этого вы постепенно сможете приступить к сотрудничеству с более крупными и серьезными заказчиками.
Как привлечь клиентов? Вот несколько действительно работающих рекомендаций:
1. Большинство заказчиков смотрят прежде всего на внешнюю составляющую. Они плохо разбираются в технических нюансах, так что делайте ставку на визуальную часть. Но не в ущерб юзабилити, конечно! Красивые сайты быстрее продаются.
2. Если в заказе требуется сайт с примитивным (шаблонным) дизайном, в отклике сразу продемонстрируйте возможные варианты. Так больше шансов, что вами заинтересуются. Если это реально, предложите сразу несколько вариантов, чтобы у заказчика была возможность выбора.
3. В нижней части созданных вами сайтов указывайте свое имя и ссылку на личный сайт/социальные сети. Главное – согласуйте этот момент с заказчиком, чтобы не было недоразумений. Чаще всего, клиент бывает не против, это обычная практика.
4. Обязательно просите отзывы у своих клиентов и размещайте на личном сайте. Главное – не публиковать подставные комментарии. Честные рекомендации привлекают внимание новых заказчиков.
Если вы решили заниматься созданием сайтов, хотим дать вам главную рекомендацию: больше практикуйтесь. Не бойтесь сделать что-то не так – бойтесь сделать недостаточно. Только регулярная работа над собой, над ошибками развивает вкус, быстроту и важные навыки. Удачи!