Marketing o'z bo'limlari, yo'nalishlariga ega bo'lgan butun bir fandir
Hozirgi kunda yoshlar tobora tezroq pul topishga intilmoqda, ular o'quv kurslarida qatnashmoqdalar, treninglarda qatnashmoqdalar va vaqtlarini ko'proq foyda bilan o'tkazishga harakat qilmoqdalar.
Ushbu sohada ishlagan kishi uchun ish beruvchilar uchun unchalik muhim emas, uning kompaniyaga qanday foyda keltirishi yanada muhimdir. Pul ishlash uchun mos keladigan joyni topish uchun siz qaysi kasblarga talab katta ekanligini ko'rib chiqishingiz kerak.
Marketing bo'yicha direktor (Boss) kim?
Korxonaning marketing siyosatiga javobgar, uning marketing bo'limini boshqaradigan menejer. Marketing menejeri deyarli hamma narsani bilishi va sohalardan birini boshqaradigan oddiy marketologdan kompaniyaning TOP-darajasigacha bo'lgan martaba zinapoyasidan yuqoriga ko'tarilishi kerak.
Marketing menejeri (marketolog) kim?
Birinchidan, marketolog - bu kompaniyada ishonchli marketing jarayonlarini boshqaradigan menejer. Marketolog - mustaqil ravishda (kichik kompaniyalarda) o'ziga yuklatilgan marketing faoliyati butun jarayoni uchun javobgar bo'lgan, vizitkalarni bosib chiqarishdan reklama joylashtirishgacha yoki uchinchi tomon yollangan ishchilar va kompaniyaning doimiy ishchilari (dizaynerlar, dizaynerlar, internet-marketologlar) tomonidan marketing ish rejalarini amalga oshirishni muvofiqlashtiruvchi yirik kompaniyalar mutaxassisi. ).
Savdo menejeri (sotuvchi) nima?
Tovarlar va xizmatlarni sotish jarayonini tashkil qilish uchun mo'ljallangan. Kasb chakana va ulgurji savdoda keng tarqalgan. Asosan va marketing bilan bog'liq holda men iste'mol tovarlarini sotish bilan shug'ullanadigan savdo menejerini ajrataman; b2b segmentidagi tovarlar va xizmatlar savdosi bo'yicha menejer va korporativ savdo sektoridagi tovarlar va xizmatlar sotuvchisi. Savdolarni tashkil etish va tovarlarni barqaror sotish tarmog'ini yaratish bo'yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqadi va amalga oshirilishini ta'minlaydi (iste'molchilarga tovarlar harakati kanallarini ishlab chiqish va qurish). Uning qo'lida tovarlarning taqdiri, tovarlarni tarqatish uchun bozor vositachilari bilan munosabatlar, savdo marketing vositalari.
"Maqsadli mutaxassis" kim?
4P marketing aralashmasining barcha jihatlari bo'yicha maqsadli guruh bilan ishlaydigan marketing bo'yicha mutaxassis bilan adashmaslik kerak. Google-ning AdWords, Yandex.Direct va ijtimoiy tarmoqlardagi (Instagram, Facebook) saytlari va manbalarida avtomatik ravishda "sirlangan" reklamalarning taassurotlarini sotib olish bo'yicha mutaxassis, "to'g'ridan-to'g'ri mutaxassis" kabi "maqsadolog". Agar odamlar ushbu xizmatlarning xizmatlaridan foydalansa, ularning jinsi, yoshi, oilaviy holati, yashash joyi, har xil guruhlarga qo'shilishi va u erda e'lon qilingan narsalarga ("yoqdi", "repostlar", "xaridlar") munosabat bildirishi. ), bu aniqroq reklama sozlash imkonini beradi. "Targetologist" mahsulot ishlab chiqarmaydi, ularning narxini boshqarmaydi, ularni tarqatmaydi, demak marketologni chaqirish mumkin emas - ular faqat reklama sotib olish bo'yicha mutaxassis.
Savdogar kim?
Savdogar - bu yangi boshlanuvchilar uchun mavqe va shuning uchun boshqa har qanday professional sohada bo'lgani kabi "martaba boshlash" ning barcha kamchiliklari mavjud. Savdogar savdo nuqtasida qancha mahsulot taqdim etilishini kuzatib borishi, sotuvchilarni sizning tovarlaringizning o'ziga xos xususiyati to'g'risida o'rgatish, tovarlarning to'g'ri namoyish etilishini tekshirish va ta'minlash, tovarlar qo'yilgan derazalar dizaynini doimiy ravishda kuzatib borishi kerak. Savdo sotuvchisining javobgarligi, shuningdek, xizmat muddati tugashini kuzatish va ombor balanslarini olib tashlashni ham o'z ichiga oladi.
SMM menejeri kim?
SMM menejeri - SMM (Social Media Marketing) mutaxassisi, ijtimoiy media vositalaridan foydalangan holda veb-saytlar, tovarlar yoki xizmatlarni targ'ib qilish bo'yicha tadbirlar majmuasi, shu jumladan: bloglar; ijtimoiy tarmoqlar; Web 2.0 sinfining tematik Internet-manbalari.

Маркетинг - это целая наука, со своими разделами, направлениями.
В настоящее время всё больше молодых людей стремятся быстрее начать зарабатывать, они посещают образовательные курсы, участвуют в тренингах и стараются провести время с наибольшей выгодой.
Работодателям этой сферы не так важно на кого учился человек, более значимо то, какую пользу он приносит компании. Для того чтобы найти подходящую нишу для заработка, следует посмотреть, какие профессии пользуются наибольшим спросом.
Кто такой директор по маркетингу (босс)?В настоящее время всё больше молодых людей стремятся быстрее начать зарабатывать, они посещают образовательные курсы, участвуют в тренингах и стараются провести время с наибольшей выгодой.
Руководитель, отвечающий за маркетинговую политику предприятия, возглавляющий его маркетинговую службу. Директор по маркетингу должен знать практически все и пройти немалый путь по карьерной лестнице от рядового маркетолога, ведущего одно из направления до руководителя ТОР-уровня компании.
Кто такой менеджер по маркетингу (маркетолог)?
Прежде всего маркетолог – это менеджер, управляющий вверенными процессами маркетинга в компании. Маркетолог — универсальный сотрудник самостоятельно (в мелких компаниях) отвечающий за весь вверенный процесс маркетинговой деятельность от печати визиток – до размещения рекламы или специалист больших компаний, координирующий выполнение планов производства маркетинговых работ сторонними наемными сотрудниками и штатными сотрудниками компании (дизайнеры, верстальщики, интернет-маркетологи).
Кто такой менеджер по продажам (продажник)?
Призван организовывать процесс продажи товаров и услуг. Профессия широко распространена в сфере розничной и оптовой торговли. В основном и применительно к маркетингу выделяю менеджера по продажам занятого продажей потребительских товаров; менеджера по продажам товаров и услуг в сегменте b2b и менеджера по продажам товаров и услуг в секторе корпоративных продаж. Разрабатывает и обеспечивает реализацию мероприятий по организации продаж и созданию сети устойчивого сбыта товаров (разработка и построение каналов движения товаров к потребителям). В его руках судьба товара, связи с рыночными посредниками по распределению товара, инструменты торгового маркетинга.
Кто такой «таргетолог»?
Не путайте с маркетинговым специалистом, работающим с целевой группой по всем аспектам комплекса маркетинга «4P». «Таргетолог», как и «директолог» – это специалист по закупке показов автоматически «подсовываемой» рекламы на площадках и ресурсах Google AdWords, Яндекс.Директ, в социальных сетях(Instagram, Facebook). В том случае, когда люди пользуются услугами этих сервисов, указывают свой пол, возраст, семейный статус, место проживания, вступают в разные группы по интересам и реагируют тем или иным образом на публикуемое там («лайки», «репосты», «покупки»), это позволяет точнее настраивать рекламу. «Таргетолог» не разрабатывает продукты, не управляет их ценой, не занимается их распределением, а значит, не может называться маркетолог – они лишь специалист по закупке рекламы.
Кто такой мерчандайзер?
Мерчандайзер – позиция для начинающих, и, соответственно, ей присущи все минусы «начала карьеры», как и в любой другой профессиональной отрасли. Мерчандайзер должен отслеживать, сколько наименований товара представлено в торговой точке, обучать продавцов специфике вашего товара, проверять и обеспечивать правильность выкладки товара, постоянно следить за оформлением витрин, на которых выложен товар. В обязанность мерчандайзера входит также контроль срока годности и снятие складских остатков.Кто такой SMM менеджер?
SMM-менеджер – это специалист по SMM (Social Media Marketing), комплексу мер по продвижению web-сайтов, товаров или услуг с помощью социальных медиа-средств, к которым относятся: блоги; социальные сети; тематические Интернет-ресурсы класса Web 2.0.