Virusli marketing va virusli reklama - bu ijtimoiy axborot vositalarini brend xabardorligini oshirish va sotuvlarni boshqarish uchun ishlatadigan marketing usuli. Hech kim hech kimdan hech narsa so'ramaydi, hech kim hech kimni yollamaydi. Agar reklama xabari foydalanuvchilarga yoqsa, ular o'z tashabbusi bilan do'st-do'stlariga yuborishni boshlaydilar. Bu matn, eshitish, video, rasm, o'yin, elektron kitob, dastur bo'lishi mumkin. Qadimgi rus tilida og'zaki so'z deb ataladigan jarayon kompyuter yoki oddiy viruslarning tarqalishiga o'xshaydi: bittadan yuqtirilgan ikkita, ularning har biri yana ikki marta yuqtirgan va boshqalar.
Mahsulot yoki xizmatdan mamnun bo'lgan mijoz bu haqda uchta tanishiga aytib beradi, agar u mahsulot yoki xizmatni yoqtirmasa, taxminan o'ntaga. Virusli marketing insonning o'zini tutish mexanizmiga asoslanadi.
Virusli sotuvchining maqsadi yuqori ijtimoiy ahamiyatga ega bo'lgan odamlarni topishdir (ingliz adabiyotida bu sifat SNP - Ijtimoiy tarmoqlarning potentsiali qisqartmasi bilan belgilanadi) va ushbu turga yo'naltirilgan virusli xabarni yaratish, bu o'z o'rni yuqori ehtimollik bilan anglatadi.
"Virusli marketing" atamasi, ba'zida chegaralar xaridorlarning ishtiyoqini aks ettirganda, bunday marketingga nisbatan salbiy ma'noda noto'g'ri ishlatilgan. Mutaxassislar bunday tomoshalarni "astroturfing" deb atashadi - bu maxsus yollangan odamlar guruhlari tomonidan ommaviy iste'molchilar reaktsiyalari namoyish etiladigan uyushtirilgan reklama va PR-kampaniyalar.
Hikoya
"Virusli marketing" atamasi Garvard Biznes Maktabi professori Jeffri Rayport tomonidan 1996 yil dekabr oyida nashr etilgan "Tez Kompaniya" jurnalining "Virusli marketing" maqolasida taklif qilingan. 1997 yilda ushbu atama Draper venger kapital firmasining xodimi Tim Draper va Stiv Yurvetson tomonidan Hotmail elektron pochta reklama amaliyotini tasvirlash uchun ishlatilgan - reklama xabarining o'zi foydalanuvchilarning chiquvchi elektron pochta xabarlariga biriktirilganida.
Internetda virusli marketing haqida birinchilardan bo'lib yozgan media tanqidchisi Duglas Rushkof o'zining 1994 yil "Media Virus" kitobida. Uning so'zlariga ko'ra, agar bunday reklama "qabul qiluvchiga" etib borsa, u "yuqadi" va boshqalarga yuqishi mumkin. Har bir zararlangan foydalanuvchi bir nechta potentsial "sezgir" foydalanuvchiga xat yuborganligi sababli (ya'ni virus eksponent bo'yicha ko'payadi), epidemiya logistik egri bilan tavsiflanadi, bu erda dastlabki bosqich ekspansional o'sish bilan tavsiflanadi.
Ijtimoiy tarmoqlarda yuqori salohiyatga ega bo'lgan odamlarni aniqlash algoritmiga kelsak, birinchi navbatda bu muammo Bob Gerstli ("Reklama sohasidagi izlanishlar") asarida batafsil ko'rib chiqilgan. Gerstli, marketologlarga virusli kampaniyalar samaradorligini oshirishga yordam beradigan miqdoriy marketing tadqiqotlari uchun ijtimoiy tarmoqdagi yuqori potentsial algoritmdan foydalanadi.
Virusli marketing boshqa reklama turlari kabi samarali.
Virusli marketingning barcha afzalliklariga qaramay, siz amaliy bo'lishingiz kerak. Hatto eng yaxshi virusli kampaniya ham mahsulot etarlicha yuqori bo'lmasa, u etarli bo'lmagan narxga ega bo'lsa yoki noto'g'ri taqsimlangan bo'lsa yordam bermaydi. Virusli marketingning barcha haqiqiy imkoniyatlarini ochib berish uchun uni boshqa reklama faoliyati turlari bilan birlashtirish kerak.
Virusli marketingning afzalliklari:
1.Virusli reklama tarqatish iqtisodiy jihatdan samaralidir.
2.Virusli reklama iste'molchilarning munosabatini shakllantiradi.
3.Virusli reklama tsenzura va reklama to'g'risidagi qonunning cheklashlaridan ozoddir.
4.Virusli reklama hayotiy muddati kamida uch yil.
Televideniyedagi reklama, videoklipni ishlab chiqarish xarajatlaridan tashqari, ijaraga katta mablag 'sarflashni talab qiladi. Virusli reklama bo'lsa, ma'lumotni tarqatish bepul. Agar mijoz virusli reklama tarqatish va tarqatishni ta'minlasa ham, xizmatlar narxi o'nlab, ba'zan esa televizorni joylashtirish narxidan yuzlab marta past bo'ladi.
Tsenzura, cheklovlar, o'z-o'zini cheklashlarning yo'qligi virusli marketingni rivojlantirish uchun rag'batlardan biridir. Keng jamoatchilikning asosiy qiziqishi jinsiy yoki janjalga yo'naltirilgan materiallarga qaratilgan bo'lib, ular televizorlarda har doim ham joy topmaydi, xuddi reklama va reklama jarayonida bolalar yoki tibbiyot xodimlarining rasmlaridan foydalanish kabi. Bundan tashqari, reklama to'g'risidagi qonunga binoan, ommaviy axborot vositalarida efirga chiqa olmaydigan reklama beruvchilar ham bor. Bu alkogol, tamaki va boshqa bir qator "taqiqlangan" mahsulotlar ishlab chiqaruvchilar bo'lib, ular uchun virusli reklama eng ko'p reklama qilinadigan sohaga aylanadi.
Agar virusli marketingning hayotiyligi haqida gapiradigan bo'lsak, unda shuni ta'kidlash kerakki, televizion klip aniq belgilangan vaqtda ko'rsatiladi, u maqsadli auditoriyani qamrab olish uchun sinchkovlik bilan tanlangan. Ma'lumot Internetda foydalanuvchi uchun qulay vaqtda tarqatiladi. Havola sifatida film saqlandi, har qanday qulay va istalgan vaqtda ko'rishingiz mumkin. Natijada, mutaxassislarning fikriga ko'ra, virusli reklama faoliyati kamida uch yil.
Yaxshi tayyorlangan virusli reklama bu san'at. Virusli ishlarning ba'zi namunalarini san'at sohasiga bog'lash mumkin. Bunday asarlar, virusli reklama to'g'ridan-to'g'ri maqsadlaridan tashqari, reklama festivallarida va reklama g'oyalarida namoyish etiladi.

Высококачественный вирусный маркетинг и реклама в Ташкенте, Узбекистан, ее создание и распространение от компании Prospero.
Вирусный маркетинг и вирусная реклама — это маркетинговая техника, которая использует социальные сети для того, чтобы повышать осведомленность о бренде и стимулировать продажи. Никто никого ни о чем не просит, никто никого не нанимает. Если рекламное сообщение понравилось пользователям, они по собственной инициативе начинают его пересылать своим друзьям-приятелям. Это может быть текст, слух, видео, изображение, игра, электронная книга, программа. Процесс, который в русском языке издавна именовался «сарафанным радио», подобен распространению компьютерных или обычных вирусов: один заразил двух, каждый из зараженных еще по паре и т. д.
Считается, что клиент, который удовлетворен товаром или сервисом, расскажет об этом примерно трем своим знакомым, а если товар или услуга ему не понравились — то примерно десяти. Вирусный маркетинг строится именно на этом механизме человеческого поведения.
Цель вирусного маркетолога — обнаружить людей, которые обладают высокой социальной значимостью (в англоязычной литературе это качество обозначается аббревиатурой SNP — Social Networking Potential), и создать вирусное сообщение, ориентированное на данный тип, а значит с высокой вероятностью ретрансляции.
Термин «вирусный маркетинг» иногда ошибочно употребляется в негативном смысле, для обозначения такого маркетинга, когда энтузиазм клиентов изображают подставные лица. Подобные спектакли эксперты именуют astroturfing — организованные рекламные и пиар-кампании, в которых массовая реакция потребителей разыгрывается группами специально нанятых людей.
Термин «Вирусный Маркетинг» был предложен профессором Гарвардской школы бизнеса Джеффри Рэйпортом (Jeffrey F. Rayport), в статье «Вирусный маркетинг» для журнала «Fast Company», опубликованной в декабре 1996 года. В 1997 году этот термин использовали Тим Драйпер (Tim Draper) и Стив Юрветсон (Steve Jurvetson) из венчурной компании Draper Fisher Jurvetson, чтобы описать практику рекламы по электронной почте компании Hotmail — когда рекламное сообщение само присоединялось к исходящим письмам пользователей.
О вирусном маркетинге в интернете одним из первых написал медиа-критик Дуглас Рушков (Douglas Rushkoff), в своей книге «Медиа Вирус», 1994 год. Он писал о том, что, когда такая реклама достигает «восприимчивого» адресата, он становится «заражен», и может заражать других. Поскольку каждый зараженный пользователь отправляет письма больше чем одному потенциально «восприимчивому» пользователю (то есть вирус размножается в геометрической прогрессии), эпидемия описывается логистической кривой, где начальный этап характеризуется ростом по экспоненте.
Что касается алгоритма определения людей с высоким потенциалом в социальной сети, этот вопрос впервые подробно был рассмотрен в работе Боба Герстли (Bob Gerstley) «Изменения в исследованиях рекламы». Герстли использует алгоритм определения высокого потенциала в социальной сети для количественных маркетинговых исследований, чтобы помочь маркетологам достичь максимальной эффективности вирусных кампаний.
Несмотря на все преимущества вирусного маркетинга, нужно быть практичным. Даже самая лучшая вирусная кампания не поможет, если продукт недостаточно качественный, если у него неадекватная цена или он распространяется неподходящим образом. Чтобы раскрыть все истинные возможности вирусного маркетинга, его необходимо сочетать с остальными видами рекламных активностей.
Реклама на телевидении, помимо затрат на производство видео ролика, требует значительных вложений в прокат. В случае с вирусной рекламой, распространение информации бесплатно. Даже если заказчик отдает внедрение и распространение вирусной рекламы на аутсорсинг, стоимость услуг в десятки, а иногда и в сотни раз ниже стоимости размещения на ТВ.
Отсутствие цензуры, ограничений, самоограничений является одним из стимулов развития вирусного маркетинга. Основной интерес широкой публики обращен в сторону материалов сексуальной или скандальной направленности, которые не всегда находят место на телевидении, ровно, как и использование в рекламе образов детей или медработников. Кроме этого, существуют рекламодатели, не имеющие возможности трансляции в СМИ, согласно закону о рекламе. Это производители алкоголя, табака и ряда других «запрещенных» продуктов, для которых вирусная реклама представляется наиболее перспективной областью продвижения.
Если же говорить о жизненном сроке вирусного маркетинга, то стоит заметить, что на ТВ ролик демонстрируется в строго определенное время, которое тщательно подбирается, чтобы застать целевую аудиторию. В Интернет информация распространяется в удобное для пользователя время. Ролик, сохраненный в виде ссылки, можно просматривать в любое удобное время и любое количество раз. В результате этого, по оценкам экспертов, период жизненной активности вирусной рекламы не менее трех лет.
Хорошо сделанная вирусная реклама - искусство. Некоторые образцы вирусных работ можно отнести к области искусства. Такие работы, помимо прямого назначения вирусной рекламы, выставляются также на фестивалях рекламы и рекламных идей.